Praktiniai patarimai virtuvės planavimui.
2016-ais pakėliau sparnus…
ir palikus tėvų lizdą Kauno rajone, pradėjau savarankišką gyvenimą 30 kv.m. bute Žirmūnuose. Sostinė gi, galimybės, viską ten… Tada supratau kokia rakštis uodegoj yra mažytė virtuvė. Mano vidinė šeimininkutė liejo ašaras, kad lengva ranka iškeičiau didelę nuosavo namo virtuvę į kelis kvadratinius metrus didmiestyje. Realiai toje kišenėje su virykle ir šaldytuvu nelabai apsisukti buvo kur. Na, bet jei esi būsto sąvininkas, vienaženklis virtuvės plotas yra tik skaičius, o ne nuosprendis. Net ir kelių kvadratų virtuvėje galima vaidinti „Master Chef”. Tik įrengta ji turi būti protingai.
Jeigu jau skaitai šį įrašą, vadinasi planuoji nedidelės virtuvės įrengimą arba renovaciją. Sveikinu, atėjai kaip tik ten, kur reikia, nes ruošiuosi pasidalinti patarimais kaip įsirengti kompaktišką (ir praktišką) virtuvę.
Išnaudok kiekvieną sienų centimetrą.
Kažkodėl gana dažnai pastebiu žmonių baimę planuoti virtuvės spinteles iki pat lubų. Tai „nepasieksiu”, tai „kam čia reikia”… O juk iš tikrųjų, net jeigu grindų plotas ribotas, tai su sienomis dar yra kas veikti. „Nepasiekiamose” spintelėse galėsi sukrauti mažiausiai naudojamas šmutkes, o po ranka palikti vietą tikrai reikalingiems daiktams. Tokios vietos niekada nebus perdaug. Baldininkai sako, kad apytuštės virtuvės spintelės išsilaiko pirmus metus, o vėliau… Taigi go high or go home. T.y. virtuvę planuok aukštomis spintelėmis.
Kuo daugiau stalčių ir kokybiškos furnitūros.
Visur. Rimtai. Paprasti ar cargo stalčiai yra 100 kartų geriau nei 60 cm gylio spintelės su lentynomis. Kodėl? Todėl, kad bent jau aš visada jausdavausi užsiknisus ieškodama kokio nors daikto spintelės gale ir būtinai dar vožtelėdavau pakaušiu į lentyną/dureles/stalviršį. True story. Čia taip būdavo iki kol susiprojektavau savo virtuvę pati. Su stalčiais šitos problemos nėra.
Taip pat labai rekomenduoju pakėlimo mechanizmus viršutinėms spintelėms. Gerokai patogesnis sprendimas nei standartiniai durelių lankstai. Be to 90% atvejų jie padeda išvengti galvos traumų pamiršus spintelę uždaryti. Tokius mechanizmus gali rasti Blum, Brasa ir kituose baldų furnitūros salonuose.
Spalvos ir faktūros.
Ū-lia-lia. Čia jau įdomiau. Standartinis patarimas kompaktiškoms erdvėms būtų rinktis tik šviesias spalvas ir tik blizgius paviršius. Čia to neperskaitysi. No way, Jose. Beveik pusantrų metų gyvenau butelyje su balta blizgia virtuve ir stikline sienele tarp spintelių. Nuoširdžiai nesuprantu kodėl žmonės sau taip daro. Nespėji visko išblizginti ir vėl griebi skudurėlį, nes pirštų antspaudai, lašeliai ir riebalai EVERYWHERE. Ypatingai ta problema pasijautė karantino metu, kai beveik 24/7 sėdėdavom namuose.
Todėl aš visada sakau: kuo margesnis paviršius, tuo mažiau vargo. Rinkis betono, medžio, metalo imitacijos plokštes. Jei labai norisi vienspalvio baldo paviršiaus, tuomet išgelbės Super Matt (pvz.: Gizir, UAB Trukmė) baldinės plokštės ant kurių pirštų antspaudai „limpa” mažiau ir nusivalo lengviau. Grįžtant prie spalvų, vis tik rekomenduočiau rinktis tarp šviesių ir vidutinio tamsumo atspalvių, o tamsias spalvas palikti smulkioms detalėms ir dekorui.
Apšvietimą planuok ne „iš lempos”.
Neretai gaunu prašymų greitai paprojektuoti tik apšvietimą ir/ar elektros instaliaciją ir to nedarau. Tiek apšvietimą, tiek elektros taškus BŪTINA pririšti prie tiksliai paruošto, nekintančio baldų plano. Tik tokiu atveju šviestuvai nekliudys atidaryti spinteles ar šviesa nebus užstojama spintelių pakėlimo mechanizmais, o kištukiniai lizdai bus atvesti tiksliai ten, kur jų reikia.
Lygiai tas pati situacija su elektros jungikliais. Planuojant jungiklius be tikslaus baldų plano, gali būti, kad jie atsidurs ne pačiose patogiausiose vietose arba bus užstojami kai kurių baldų. Vėliau tokios klaidos kainuoja, todėl neskubink procesų ir skirk pakankamai laiko šiam namų planavimo etapui.
Panaikink vizualinį triukšmą.
Paskutinis, bet labai svarbus žingsnis. Mažytė virtuvė atrodys dar mažesnė, jei visur aplink mėtysis įvairūs daiktai. Visus ne kasdien naudojamus prietaisus slėpk ir stenkis palaikyti švarų ir neapkrautą stalviršį. Pavyzdžiui aš, turėdama vos kelių kvadratinių metrų ploto virtuvėlę, ant stalviršio laikydavau tik virdulį. Tokiu būdu virtuvė atrodė ne tik erdvesnė, bet ir visada tvarkinga. Be to visada turėsi vietos kur ką nors pasidėti, atsipjauti ir t.t.
Galėčiau dar pavardinti patarimų, tokių kaip investuoti į kokybišką Compact HPL stalviršį, rinktis iš apačios klijuojamą plautuvę, maišytuvą su ištraukiama žarnele ir t.t., bet kompaktiškos ir praktiškos virtuvės projektavimo pagrindas yra tie penki punktai išvardinti aukščiau. Būsiu labai laiminga, jei nepamirši ir pasinaudosi jais, kai ateis laikas įsirenginėti virtuvę sau.